O wojnie naszej, którą wiedziemy z szatanem, światem i ciałem - analiza i interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Widać jak gorąco, żarliwie wierzy podmiot w Boską opiekę, w to, że jeśli Bóg udzieli mu swej łaski, nic już nie będzie straszne. Z takim sprzymierzeńcem może prowadzić wojnę „z szatanem, światem i ciałem”, co więcej – może z niej wyjść zwycięsko.

Podobnie jak inne swoje sonety, Sęp kończy ten utwór wezwaniem do „możnego Pana” i tu również wydziela apostrofę w postacie ostatniego dwuwiersza. Trzy czterowersowe strofy pokazujące dramat egzystencji ludzkiej, rozdarcie wewnętrzne człowieka kończą się optymistyczną puentą – nawet taką walkę, byle z dobrym sprzymierzeńcem, da się wygrać! Słowa te o wielkiej wadze muszą zostać wyeksponowane i służy do tego wybrana forma wierszowa.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  O krótkości i niepewności na świecie żywota człowieczego - analiza i interpretacja
2  Mikołaj Sęp Szarzyński - skrótowa biografia (notatka)
3  Mikołaj Sęp Szarzyński - szczegółowy życiorysKomentarze: O wojnie naszej, którą wiedziemy z szatanem, światem i ciałem - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-30 15:20:09

Bardzo wnikliwe, konkretne i rzeczowe opracowanie. Dziękuję-bardzo mi się przydało do sporządzenia notatki. Na pewno będę korzystała z tej stronki w przyszłości, bo zauważyłam wiele pomocnych streszczeń i opracowań. Jeszcze raz dzięki i życzę owocnego rozwoju stronki ;)


2010-04-01 23:39:56

Pomimo zupełnie odmiennych zainteresowań, ze spokojnym sumieniem mogę polecić tą stronę jeśli chodzi o POMOC w rozumieniu, tudzież interpretowaniu utworów. Jest pomocna, a i owszem, ale kochani, na maturze nie wyciągniecie laptopów i nie wpiszecie tego adresu. Interpretujcie samodzielnie, a ewentualne błędy korygujcie opierając się na treści znajdującej się tutaj. Zachęcam, z pomocy należy umieć korzystać, a nie nagminnie spisywać:):)


2009-09-07 17:38:43

Ooo... bardzo fajna interpretacja utworu Szarzyńskiego:) po kilku przeróbkach na własne słowa, po zaniesieniu na polski takiej pracy dostalam 5-:) super;]
Streszczenia książek
Tagi: